Logowanie

epi

  

Kalendarz

Brak wydarzeń w kalendarzu
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

         

                AKTUALNOŚCI ŻBIKA:

Szanowni Państwo

Pragniemy przybliżyć Państwu sylwetkę naszego Koła, pokazać naszą bogatą historię, dzień dzisiejszy, rolę i zadania w zakresie ochrony przyrody.


PROLOG:


Wojskowe Koło Łowieckie „ŻBIK" od ponad sześćdziesięciu lat jest integralną częścią i nierozerwalnym elementem środowiska łowieckiego Ziemi Węgorzewskiej. Wspólnie z innymi kołami tej ziemi – KŁ „CYRANKA" i KŁ „MAZURY"– od wielu lat realizujemy szereg inicjatyw mających na celu poprawę warunków bytowania zwierzyny zamieszkującej nasze łowiska, a także kształtowanie pozytywnego wizerunku łowiectwa w społeczeństwie i integrowania naszego środowiska. Namacalnym dowodem tych działań są wspólne polowania oraz festiwal łowiecki, który dzięki wysiłkom węgorzewskich myśliwych ze skromnego festynu przerodził się w imprezę regionalną.
Uczestnictwo naszych Kolegów, myśliwych z „Cyranki" i z „Mazur", na polowaniach zbiorowych w WKŁ „ŻBIK" oraz innych przedsięwzięciach realizowanych na terenie naszych obwodów jest powszechne i zawsze mile widziane. Od 2009 roku z inicjatywy myśliwych z CYRANKI, MAZUR i ŻBIKA, na inaugurację sezonu polowań na kaczki organizowane są rok rocznie wspólne polowania zbiorowe na terenie obwodów naszych kół. Polowania poprzedzane są uroczystą zbiórką na Placu Wolności w centrum Węgorzewa. W polowaniach średnio bierze udział ponad 50-ciu myśliwych. Polowania tradycyjnie kończy wspólna biesiadą na sadyby myśliwskiej jednego z kół. Znamienne jest również to, że o naszych sukcesach w dziedzinie integracji środowisk łowieckich oraz organizacji festiwalu kultury łowieckiej szeroko rozpisujemy się w lokalnej prasie, ale także w „Braci Łowieckiej" i „Łowcu Polskim".

 

HISTORIA:


Początki Wojskowego Koła Łowieckiego „ŻBIK" sięgają jesieni 1950 roku. Z inicjatywy kadry i żołnierzy 15 Brygady Artylerii w Węgorzewie, a zwłaszcza Kol. Jerzego Auerbacha i Kol. Andrzeja Bejgera, a także przy wydatnej pomocy i wsparciu Kol. Marcina Błaszczaka – prezesa KŁ „CYRANKA", a zarazem członka Powiatowej Rady Łowieckiej w Węgorzewie, 9 listopada 1950 roku powstało na naszym terenie drugie koło łowieckie, które zrzeszało przede wszystkim myśliwych w mundurach wojskowych. Na zebraniu założycielskim podjęto uchwałę, że Koło będzie się nazywać Wojskowe Koło Łowieckie „ŻBIK" na pamiątkę i cześć zamieszkującego tutejsze lasy i pola dzikiego kota – żbika – którego wytrzebiono tu do końca XVIII wieku.
Pierwszym Przewodniczącym koła został Kol. Jerzy Auerbach, Łowczym – Kol. Andrzej Bejger, Skarbnikiem – Kol. Czesław Borecki a Sekretarzem – Kol. Bilbin. W takim, niezmienionym składzie Zarząd przez dwanaście lat przewodził myśliwym Koła.


OBWODY ŁOWIECKIE:


Prawie połowę powierzchni obecnych obwodów WKŁ „ŻBIK" zajmują Lasy Skaliskie. Kompleks leśny położony w północno-wschodnim krańcu Pojezierza Mazurskiego w malowniczych dolinach rzek Węgorapy i Gołdapi. Lasy Skaliskie charakteryzują się dużą różnorodnością i zmiennością, na obszarze 1 ha bowiem spotkać można 10 różnych typów siedliskowych lasu. Na ich obszarze występuje różnorodność zwierzyny, jednak jej zagęszczenie kształtuje się na średnim poziomie nie grożącym wysokimi szkodami w lesie. Najpopularniejszą zwierzyną jest jeleń, sarna i dzik. Różnorodne jest zagęszczenie i liczebność łosia z uwagi na to, że jest on przechodni najczęściej przybywający z północy z Obwodu Kaliningradzkiego. W lasach bytuje stale 20-30 wilków, pospolite są tu lisy, kuny, borsuki, a w ostatnim czasie i bobry których liczebność szacuje się na ok. 300 sztuk. Z ciekawych ptaków, na terenach bagiennych
gniazduje żuraw, jest też bocian czarny, orzeł bielik, myszołów i cietrzew. Pospolite są kaczki krzyżówki, czaple siwe, kuropatwy i słonki. Lasy Skaliskie i przyległe do nich malownicze obszary, stanowiące mozaikę pól, łąk i niewielkich lasów takich jak Las Radziszewo i Las Kalskie Nowiny stanowią wymarzony teren do łowieckich wypraw i przygód.
Aktualnie, zgodnie z Uchwałą Nr XXIV/465/08 Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego z dnia 27 listopada 2008 roku, Koło prowadzi gospodarkę łowiecką na terenie obwodów łowieckich nr 7 (SU 10), nr 8 (SU 11) i 36 (SU 27) położonych na terenie powiatu węgorzewskiego (gmina Węgorzewo, Pozezdrze i Budry) i powiatu gołdapskiego (gmina Banie Mazurskie), podlegających administracji leśnej nadleśnictwom Czerwony Dwór i Borki, w obrębie Rejonu Hodowlanego Wielkich Jezior Mazurskich.
Na dzień 9 listopad 2010 roku koło dysponuje areałem o łącznej powierzchni 17230ha o średniej lesistości 40%, z czego:
obwód nr 7 (SU10) – pow. 4750ha (lesistość 54%),
obwód nr 8 (SU11) – pow. 5480ha (lesistość 50%),
obwód nr 36 (SU36) – pow. 7000ha (lesistość 15%).

 

GOSPODARKA ŁOWIECKA:


Od początku istnienia przez WKŁ „ŻBIK\" przewinęło się ponad 200 myśliwych, a jego członkowie do dnia dzisiejszego pozyskali ponad 6000 sztuk zwierzyny grubej, a w tym: ok. 300 łosi, ok. 700 jeleni, ok. 2300 saren i ok. 2700 dzików.
Koło dzierżawi ponad 20 ha gruntów śródleśnych na których uprawiane są poletka zaporowe i hodowlane, poprawiając bazę żerową dla zwierzyny szczególnie w okresie wegetacji upraw rolnych, ograniczając tym samym szkody powodowane przez zwierzynę. Koło stale dba o utrzymanie, modernizację i rozbudowę urządzeń łowieckich na terenach dzierżawionych obwodów. Aktualnie Koło posiada w łowisku: domek myśliwski i kompleks magazynowy, 13 paśników – magazynów, ok. 30 paśników dla jeleni i saren, 20 karmowisk dla dzików, 60 ambon i ok. 100 zwyżek. Rok rocznie koło dokarmia zwierzynę na co przeznacza ok. 20 ton zbóż, 15 ton siana i ok. 20 ton karmy soczystej.
Koło posiada sadybę o tajemniczo brzmiącej nazwie „Straszny Dwór", położoną na terenie obwodu nr 7.

 

DZIEŃ DZISIEJSZY KOŁA:


Aktualnie Koło liczy 73 członków, w tym 47 członków z uprawnieniami selekcjonerskimi. Koło posiada własną stronę internetową: wkl-zbik.pl oraz prowadzi intensywne działania w zakresie odbudowy kynologii łowieckiej na terenie Węgorzewa.
Kołem od kilku kadencji kieruje Zarząd w składzie: Kol. Lechosław WOLIŃSKI – Prezes; Kol. Andrzej ŁYSKOJĆ – Wice Prezes; Kol. Jarosław JAWOROWSKI – Łowczy Koła; Kol. Dariusz TOKARZ – Podłowczy Koła; Kol. Stefan SZPOT – Skarbnik Koła; Kol. Dariusz REWAK – Sekretarz Koła.
WKŁ „ZBIK" jest pierwszym kołem Suwalskiego Okręgu PZŁ, które posiadało swój sztandar. Sztandar dla koła został nadany z okazji 35-lecia założenia Koła, w dniu 9 listopada 1985 roku.
Nasze Koło jako jedyne w Węgorzewie szczyci się posiadaniem dwóch najwyższych medali łowieckich – Złotego Medalu Zasługi łowieckiej i Złomu.

 

Życzymy miłego serfowania po stronie internetowej WKŁ "ŻBIK" w Wegorzewie

„Darz Bór"

Warto odwiedzić:

pzl

wegorzewo

goldap2

  

11pa

cyranka

 

mazury

 

 

 


home 0 03 01
 home 0 03 02  home 0 03 04 home 0 03 05